"Każde dziecko musi mieć prawo do radoœci"

Maria Kownacka

Rozkład dnia

Aktualnoœci

Kontakt

Przedszkole działa od 1982 roku. Od 1984 r. naszym patronem jest znana pisarka utworów dla dzieci Maria Kownacka i ten fakt nie jest bez znaczenia dla naszej codziennej pracy z dzieckiem.

W pracy wychowawczo-edukacyjnej promujemy "Przyrodę", a utwory Marii Kownackiej przepojone miłoœciš do przyrody odgrywajš bardzo ważnš rolę. Mamy œwiadomoœć, że sens wychowania polega na tym, by to co tkwi dobrego w człowieku, œwiadomie umocnić i utwierdzić, dostarczajšc mu potrzebnej wiedzy, przeżyć i doœwiadczeń. Doceniamy wartoœci pedagogiczne sztuki w rozwoju i wychowaniu małego dziecka, dlatego formy z tego obszaru dominujš w naszej pracy. W wymienionych dwóch obszarach - przyroda i sztuka, poruszamy się najchętniej. Bioršc pod uwagę zmiany w naszej rzeczywistoœci nasze kierunki działania zostały poszerzone o tematy: "Przedszkolak w Unii Europejskiej" ,"Stymulowanie mowy dziecka", a także o działania z zakresu „Promocji Zdrowia”.

Klientami naszego przedszkola sš dzieci do niego uczęszczajšce oraz ich rodzice. W pracy wychowawczo-edukacyjnej uwzględniamy potrzeby, zainteresowania i zdolnoœci dzieci. Dbamy o dobrš współpracę z rodzicami, uwzględniajšc ich oczekiwania i sugestie.

Od 2008r. nasza placówka weszła do Sieci Przedszkoli Promujšcych Zdrowie i otrzymała odpowiedni certyfikat.

Przez kolejne trzy lata realizowany był program, którego celem było stworzenie dziecku warunków do dobrego samopoczucia - fizycznego, psychicznego, społecznego, kulturowego i duchowego - w czasie jego pobytu w przedszkolu oraz edukacja dziecka w zakresie zdrowego stylu życia. Szczególnš uwagę przywišzywano do kształtowania nawyków i umiejętnoœci zwišzanych ze zdrowym stylem życia, w tym  radzenie sobie ze stresem i œwiadome unikanie czynników szkodliwych dla zdrowia.

W bieżšcym roku szkolnym zaplanowano kolejne zadania, stanowišce kontynuację już rozpoczętych, wyprofilowanych działań prozdrowotnych, a także wychodzšcych poza wczeœniej realizowane. Powstał nowy program autorski pod tytułem „Klub Zdrowego Przedszkolaka”, który korzysta z dobrej praktyki lat poprzednich oraz poszerza zakres działań,  głównie w obszarze profilaktyki próchnicy zębów.

Głównym celem programu jest zapewnienie odpowiednich warunków do nabywania umiejętnoœci prozdrowotnych zachowań i poszanowania zdrowia własnego i innych.

PRIORYTETY PLACÓWKI WYNIKAJĽCE Z PROWADZONEGO NADZORU PEDAGOGICZNEGO I KONCEPCJI PRACY

PRZEDSZKOLA NR 141 NA ROK SZKOLNY 2016/2017

1. Promocja zdrowia w obszarach:
  • zdrowe odżywianie,
  • bezpieczeństwo,
  • promowanie zdrowego stylu w zakresie aktywnoœci ruchowej.
  1. Promocja wychowania regionalnego i patriotycznego ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpoœrednie poznawanie Wrocławia przez dzieci starsze.
  2. Promocja różnych form sztuki w pracy wychowawczo-edukacyjnej.
  3. Realizacja różnorodnych projekt—w edukacyjnych rozwijajˆšcych zainteresowania dzieci.

PODSTAWOWE KIERUNKI REALIZACJI POLITYKI OŒWIATOWEJ PAŃSTWA OKREŒLONE PRZEZ MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ, ODNOSZĽCE SIĘ DO WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO NA ROK SZKOLNY 2016/2017

1. Upowszechnienie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wœród dzieci i młodzieży.
  2. Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartoœci.

PRIORYTETY MIASTA WROCŁAWIA NA ROK SZKOLNY 2016/2017

1. Wychowanie patriotyczne ze szczególnym zwróceniem uwagi na wychowanie regionalne Lekcje historii o Wrocławiu.
  2. 4- T  Talenty – Technologia – Tolerancja – Tożsamoœć.
  3. Rok 2017 to rok "IGRZYSK SPORTÓW NIEOLIMPIJSKICH" – Word Games – w zwišˆzku z tym będzie wiele ciekawych projektów zwiˆšzanych i imprez zwiˆšzanych z tym obszarem.
  4. Bezpieczeństwo dziecka w przedszkolu.

Wizjš naszego przedszkola jest przedszkole promujšce zdrowie, w którym dzieci będš:

ˇ        rozumiały, że to co niezbędne do życia człowiek czerpie z przyrody;

ˇ        umiały korzystać z jej  zasobów  i dóbr materialnych w trakcie zabaw i uczenia się, w pracy i w czasie odpoczynku( oszczędnie i bez szkód dla œrodowiska),

ˇ         znały zasady zdrowego stylu życia (w zgodzie z sobš, innymi i œrodowiskiem).

Naszego absolwenta widzimy jako:

„Dziecko kreatywne i komunikatywne, wrażliwe na piękno zawarte w sztuce i przyrodzie, majšce œwiadomoœć przynależnoœci narodowej , dbajšce o zdrowie własne i społecznoœci w której żyje."

Program „Przedszkole Promujšce Zdrowie” na lata 2015-2017 „Apetyt na zdrowie”

I „O siebie dbam, bo zdrowo się odżywiam”

II „Ruszam po zdrowie” (realizacja zaplanowana na dwa lata)